Svensk møbelproducent. Høj-samt lav lænestol / øreklapstol, 1940'erne (2)
Svensk møbelproducent. Høj-samt lav lænestol / øreklapstol med stel af bejdset bøgetræ, flettet ryg af elmetræ, originale løse hynder betrukket med blomstret møbelstof, heraf sædehynde med springindlæg, ryg indvendig med krøluld. Sh. 38-44 cm. 1940'erne. Fremstår med brugsspor, et armlæn med ældre reparation, slitage på stof på sædehynder. (2)