Velkommen til Lauritz.com

Velkommen til Lauritz.com

Svensk møbelproducent. Høj-samt lav lænestol / øreklapstol, 1940'erne (2)

Vurdering

DKK 4000

Aarhus

6488915

Svensk møbelproducent. Høj-samt lav lænestol / øreklapstol med stel af bejdset bøgetræ, flettet ryg af elmetræ, originale løse hynder betrukket med blomstret møbelstof, heraf sædehynde med springindlæg, ryg indvendig med krøluld. Sh. 38-44 cm. 1940'erne. Fremstår med brugsspor, et armlæn med ældre reparation, slitage på stof på sædehynder. (2)

Kay Kørbing. 12 stole model 'KK1' (12)

Vurdering

1.400DKK

Startpris

750DKK

København

12.10, 18.04

Copyright Lauritz.com © 2023-2024 (Version: 1.0.5)