Certina 'DS'. Vintage herreur i stål med sølvfarvet skive, 1960'erne

Vurdering

Vejle

6494149

Vintage herrearmbåndsur fra Certina, model DS, cal. 25-36, i urkasse af stål, sølvfarvet skive med stregindeks, centreret sekundviser, riflet optrækskrone med logo, plexiglas, monteret med ny læderrem,mekanisk urværk med manuelt optræk. Ø. 36 mm. Fremstår med brugsspor, patineret skive behandlet med lak. Uret gik på vurderingstidspunktet. Lauritz.com indestår ikke for funktionalitet.

Uret hidrører fra en pensioneret urmagers private samling af armbåndsure og er nyligt efterset, renset og/eller serviceret af denne.

Omega 'Genevé'. Vintage herreur i 14 kt. guld med sølvfarvet skive, ca. 1970

Aarhus 28. nov.

Vurdering

7.600

5.200

Hublot 'Big Bang King Black Green'. Herreur i titanium og keramik med sort skive, ca. 2015
Vejle 02. dec.

Vurdering

60.000

44.000

Herrearmbåndsur fra Omega, model De Ville Prestige
Roskilde 27. nov.

Vurdering

24.000

19.000

Rolex 'Precision'. Vintage herreur i stål med lys skive, ca. 1943
Vejle 28. nov.

Vurdering

9.000

7.600

Vintage Omega Genève herrearmbåndsur årgang 1965.
Aarhus 25. nov.

Vurdering

5.200

3.600

Technos 'The King'. Retro herreur i stål med sølvfarvet skive, ca. 1970'erne
Vejle 28. nov.

Vurdering

1.500

Omega 'De Ville'. Retro dameur i forgyldt metal med gylden skive, ca. 1973
Vejle 28. nov.

Vurdering