Svend Hammershøi og Hans Henrik Hansen. To vaser af hhv. stentøj og porcelæn (2)
Svend Hammershøi (1873-1948) for Kähler. Vase af stentøj, dekoret i blå askeglasur. Mærket i bunden 'HAK'. H. 20 cm. Fremstår med lille kanthak på munding.
samt
Hans Henrik Hansen (1894-1965) for Royal Copenhagen. Vase af porcelæn, dekoreret i Blanc de Chine med fremstillinger af Adam og Eva i lavt relief. Sign. med monogram 'HHH', stemplet med tre bølger samt dessin nr. 4117. H. 22 cm. Fremstår med lille kanthak ved fodrand.
(2)
Auktionen afsluttes: 18:35
12 timer 1 minut 17 sekunder