Hvalrostand med udskæringer samt bæltespænde (2)
Grønlandica. Tand fra Hvalros med udskæringer på den ene side (Odobenus rosmarus), Vægt ca. 401 gr, L. 44 cm. Bælte med spænde af udskåret hvalros tand H. 7,6 cm., B. 5,2 cm. Lukke funktion mangler. Alm. brugsspor (2)
CITES-certifikat fra Miljøstyrelsen til handel inden for EU kræves ikke. Ved handel uden for EU skal der søges eksport- / importtilladelse.
Auktionen afsluttes: 18:25
11 timer 44 minutter 16 sekunder