Longines 'Saint-Imier'. Dameur i 18 kt. roséguld og stål med brillanter og perlemorsskive, 2010'erne
Midsize damearmbåndsur fra Longines, model Saint-Imier, ref.nr.: L2.563.5.87.7, cal. L592.2, i urkasse af 18 kt. roséguld og stål, lys perlemorsskive med brillantbesat punktindeks, lynette prydet med talrige brillanter, datoangivelse ved 3" position, riflet optrækskrone med logo, safirglas, "åben" bagkasse med frit udsyn til urværket, monteret med original lænke af stål med to rækker led med kappe af 18 kt. roséguld, automatisk urværk. Ø. 30 mm. Indvendig L. ca. 16,5 cm. Uret fremstår brugsspor, mindre ridser/kanthak på safirglas samt ridser/slid på bagkasse. Uret gik på vurderingstidspunktet. Lauritz.com indestår ikke for funktionalitet og kender ikke servicehistorikken på uret.