Fransk diamantbroche i platin, o. 1940, 6.70 ct.
Broche i platin udført med draperede bånd, overalt besat med diamanter bestående af to centerdiamanter på hver ca. 0.60 ct. i old cut-slib flankeret af seks baguetter på tilsammen ca. 0.60 ct. og derudover ca. 158 diamanter i old cut-, swiss cut-, enkelt- og brillantslib på tilsammen ca. 4.7 ct. Diamanter i alt ca. 6.5 ct. Centerdiamanter farve: Wesselton og Crystal (H og J), klarhed: P1. Øvrige diamanter farve: Top Wesselton og Wesselton (G og H), klarhed: VS, SI, enkelte P1. Mål 7,2 x 3,3 cm. Vægt 24,5 g. Stemplet med franske lødighedsstempler i perioden 1940-1943. Fremstår med brugsspor, nålefæstet bøjet, men nålen passer i lukkemekanismen, platin med to revner i samlinger (ikke synligt med det blotte øje).
Auktionen afsluttes: 25. nov. 2024 20:12
3 dage 20 timer 51 minutter 23 sekunder
DKK 44.000