Phillipe H. Mourey. Fransk Napoleon III kaminur af forgyldt metal og alabast på stand af træ med indbygget spilleværk (2)

Vurdering

DKK 5000

Vejle

6495183

Phillipe H. Mourey (1840-1910). Kaminur af forgyldt metal og alabast, fra tiden o. Napoleon III's regeringsperiode, prydet med harpespillende kvindefigur samt bladranker og blomsterornametik. Urskive af alabast med romertal sat i forgyldt urhus prydet med perlestaffering. Stemplet PH. Mourey. 1800-tallets 2. halvdel/ slutning. H. 33 cm. B. 43 cm. D. 17 cm. Pendul og nøgle medfølger.
Hertil oval stand af mørkt træ med kanneleringer og top stofbetrukket med gråt velour kantet med bånd, front prydet med romersk-klassicistisk sceneri af forgyldt metal, indvendig monteret med spilleværk forsynet med optræk mm. H. 11 cm. B. 50 cm. D. 23 cm.
Kaminur og stand fremstår med aldersrelateret patina og brugsspor, heraf afskalninger samt mindre defekter.
Ur- og spilleværk var funktionsdygtig på vurderingstidspunktet, Lauritz.com garanterer dog ikke for funktionaliteten. (2)

DKK 3.200

Chopard 'Classic'. Dameur i 18 kt. guld med safirer, ca. 2000

Vejle 31. okt. 21:05

Vurdering

19.000

15.500

Bucherer 'Alarm'. Limiteret herreur med original rem og spænde, 1990'erne
Aarhus 11. nov. 20:28

Vurdering

10.500

6.400