Phillipe H. Mourey. Fransk Napoleon III kaminur af forgyldt metal og alabast på stand af træ med indbygget spilleværk (2)
Phillipe H. Mourey (1840-1910).
Kaminur af forgyldt metal og alabast, fra tiden o. Napoleon III's regeringsperiode, prydet med harpespillende kvindefigur samt bladranker og blomsterornametik. Urskive af alabast med romertal sat i forgyldt urhus prydet med perlestaffering. Stemplet PH. Mourey. 1800-tallets 2. halvdel/ slutning. H. 33 cm. B. 43 cm. D. 17 cm. Pendul og nøgle medfølger.
Hertil oval stand af mørkt træ med kanneleringer og top stofbetrukket med gråt velour kantet med bånd, front prydet med romersk-klassicistisk sceneri af forgyldt metal, indvendig monteret med spilleværk forsynet med optræk mm. H. 11 cm. B. 50 cm. D. 23 cm.
Kaminur og stand fremstår med aldersrelateret patina og brugsspor, heraf afskalninger samt mindre defekter.
Ur- og spilleværk var funktionsdygtig på vurderingstidspunktet, Lauritz.com garanterer dog ikke for funktionaliteten. (2)
Auktionen afsluttes: 12. nov. 2024 20:37
11 dage 14 timer 11 minutter 18 sekunder
DKK 3.200