Poul Henningsen. 'PH-5' bordlampe
Poul Henningsen (1894-1967). 'PH-5', bordlampe med fod, stamme og topplade af lakeret messing. Skærmsæt af hvidlakeret aluminium. H. ca. 60 m. Ø. ca. 45 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen i perioden 1964-1984. Fremstår med brugspor, ridser, afskalninger, skævhed på skærm. brugsspor. Litteratur: 'Tænd PH-lampens historie', gengivet og omtalt s. 283.
Auktionen afsluttes: 03. nov. 2024 18:37
2 dage 12 timer 9 minutter 42 sekunder