Dansk feltkonstabelsabel, M/1854 samt sabel efter 1892 (2)
Dansk feltkonstabelsabel/artillerisabel M/1854. Bred tveægget klinge. Fæste af messing med læderbeviklet greb beviklet med messingtråd. L. 66 cm. L. Medfølgende sabel efter M/1892, dog nyere, med tilhørende læder og messing skede. L. 78 cm. Begge sabler fremstår velholdte med alm. aldersrelateret slitage, ridser og mærker. Blankvåbentilladelse påkræves. Dansk privatsamling.
Slutter om 6 dage 1 time 13 minutter 9 sekunder