Vivianna Torun Bülow-Hübe / Dansk International Designs. 'Torun' bestik i stål (90)
'Torun' bestik i stål til omtrent 14 pers., designet af Vivianna Torun Bülow-Hübe (1927-2004), fremstillet for Dansk International Designs, muligvis i Japan jvf. knivens usædvanlige design. Omfatter:
14 knive, L. 21 cm,
13 middagsgafler, L. 18,3 cm,
14 middagsskeer, L. 18,6 cm,
14 frokostgafler, L. 16,7 cm,
14 dessertskeer, L. 16 cm,
14 teskeer, L. 12,5 cm,
3 serveringsgafler, L. 23,5 cm,
4 serveringsskeer, L. 23,7 cm.
Fremstår med brugsspor. (90)
Auktionen afsluttes: 27. nov. 2024 19:51
5 dage 21 timer 7 minutter 18 sekunder