Vintage fransk safir- og brillantring af 18 kt. hvidguld, i alt ca. 2.57 ct
Vintage fransk safir- og brillantring af 18 kt. hvidguld prydet med større oval facetsleben safir på ca. 2.00 ct., omkranset af 44 enkelt- og brillantslebne diamanter i to rækker i alt ca. 0.57 ct. Farve: Wesselton - Top Crystal (H-I). Klarhed: SI-P1. Stemplet utydeligt med fransk rombeformet logo samt ørn i profil.
vægt ca. 4,6 g. Front 1,74 x 1,58 cm. Ringstr. 54/17,25. Bemærk: Aldersrelateret brugsspor samt øverste del på den ene side af ringskinnen er knækket af ved rosetten.
Auktionen afsluttes: 21. nov. 2024 18:50
5 dage 17 timer 4 minutter 47 sekunder
DKK 11.500