Verner Panton for Louis Poulsen. Stander- / gulvlampe - 'Panthella'
Momsvare
Verner Panton (1926-1998). 'Panthella', stander- / gulvlampe med stel og skærm af hvidt plast og metal, afbryder på fod. H. ca. 130, Ø 50 cm. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Defekt skærmholder og manglende top møtrik.
Slutter om 21 timer 28 minutter 26 sekunder
DKK 900