Vedhæng af 18 kt. hvidguldsrhodineret guld prydet med diamanter og emaljearbejde, 3.00 ct.
Vedhæng af 18 kt. hvidguldsrhodineret guld prydet med emaljearbejde. I centrum en stjerne med en centerdiamant på ca. 0.23 ct. og derudover talrige mindre, brillantslebne diamanter på vedhængets ornamentdele: stjernestråler, cirkel, rhombe, franske liljer, øsken - øvrige diamanter tilsammen ca. 2.77 ct., diamanter i alt ca. 3.00 ct. Farve: Top Wesselton-Wesselton (G-H), klarhed: overvejende VVS, enkelte VS. Mål ekskl. øsken 4,3 x 4,3 cm. Vægt 25,5 g. Fremstår med lette brugsspor, mangler to diamanter.
Auktionen afsluttes: 04. nov. 2024 20:03
3 dage 11 timer 29 minutter 4 sekunder
DKK 20.000