Universal 'Triple-Date Moonphase'. Vintage herreur i 18 kt. guld med sølvfarvet skive, ca. 1949
Vintage herrearmbåndsur fra Universal, model Triple-Date Moonphase, ref.nr.: 11304, cal. 291, i urkasse af 18 kt. guld, sølvfarvet skive med arabertal, separat sekundviser, ugedag-, dato- og månedsangivelse samt månefase, plexiglas, monteret med senere rem med forgyldt spænde af stål, mekanisk urværk med manuelt optræk. Ø. 32,5 mm. fremstår med brugsspor, renoveret skive. Uret gik på vurderingstidspunktet. Auktionshuset.com indestår ikke for funktionalitet og kender ikke servicehistorikken på uret.
Slutter om 6 dage 23 timer 28 minutter 37 sekunder
DKK 26.000