Ubekendt kunstner: Portrætter af Major H.C. Darré og dennes søn Oberst Julius Darre, 1800-tallets midte (2)
Ubekendt kunstner: To portrætter af henholdsvis Major H.C. Darré og af dennes søn Oberst Julius Darre.
Major H.C. Darre stående i uniform med hånden hvilende på et bord, olie på lærred, usign., 29 x 22,5 cm., betegnet på bagsiden 'Major H.C. Darre +1856'
Oberst Julius Caesar Darre (1819-1885) siddende med korslagte arme, olie på lærred, usign., 28,5 x 23 cm. Betegnet på bagsiden 'Julius Darre 1816-89 Oberst deltog i begge slesvigske krige'.
I ens forgyldte rammer. Begge med mærker fra blændramme, mindre krakeleringer, portrættet af Julius D. med to ældre reparerede flænger i lærredet.
Auktionen afsluttes: 08. nov. 2024 14:50
1 dag 3 timer 37 minutter 35 sekunder
DKK 3.400