Ubekendt kunstner: Portrætter af Major H.C. Darré og dennes søn Oberst Julius Darre, 1800-tallets midte (2)

Vurdering

DKK 4.200

Hørsholm

6492741

Ubekendt kunstner: To portrætter af henholdsvis Major H.C. Darré og af dennes søn Oberst Julius Darre.
Major H.C. Darre stående i uniform med hånden hvilende på et bord, olie på lærred, usign., 29 x 22,5 cm., betegnet på bagsiden 'Major H.C. Darre +1856' Oberst Julius Caesar Darre (1819-1885) siddende med korslagte arme, olie på lærred, usign., 28,5 x 23 cm. Betegnet på bagsiden 'Julius Darre 1816-89 Oberst deltog i begge slesvigske krige'.
I ens forgyldte rammer. Begge med mærker fra blændramme, mindre krakeleringer, portrættet af Julius D. med to ældre reparerede flænger i lærredet.

DKK 3.400

Et par aneportrætter af sognepræst Anders Nielsen Kragballe og hustru Karen Jensdatter Kragballe, 1695 og 1698 (2)

Vejle 16:49

Vurdering

8.000

5.000

Eleonore Christine Harboe: Portræt af kunstnerens mor i sort kjole og hvid krave
Hørsholm 12. nov. 19:49

Vurdering

6.400