To standure i kasser af hhv. eg/nød og fyr, 1700-tallet (2)

Vurdering

København

6494934

To standure, bestående af:

Standur i kasse af egetræ, udsmykket med indlagte marketteri arbejder i nød og nødderod, buet top prydet med tandsnitsgesims og profilerede søjler. Urskive af forgyldt messing med gennembrudte hjørneornamenter, forsølvet timekrans med romertal, sign. 'Jürgen Lorentzen Anno 1747'. H. 230 cm.

samt

Standur i kasse af fyrretræ, udsmykket med forgyldte profileringer, buet top med delvist forgyldte pilastre. Urskive af forgyldt messing med gennembrudte hjørneornamenter, forsølvet timekrans med romertal, sign. 'H. Smith Mariboe'. H. 210 cm.

Begge standure fremstår med aldersrelaterede brugsspor, herunder ridser og mærker. H. Smith Mariboe-standur fremstår med defekt urværk (urhus medfølger løst); Jürgen Lorentzen-standur fremstår med defekt gallerikant (enkelte dele medfølger løst). Penduler og lodder medfølger løst; ét pendul med større skævhed. To nøgler til hhv. kasse og urhus til Jürgen Lorentzen-ur medfølger. Nøgler til kasse og urhus til H. Smith Mariboe-ur medfølger ikke. Ingen af urene gik på vurderingstidspunktet.

(2)