Technos 'The King'. Retro herreur i stål med sølvfarvet skive, ca. 1970'erne
Vintage herrearmbåndsur fra Technos, model The King, i urkasse af stål, sølvfarvet skive med forgyldt stregindeks, datoangivelse ved 3" position, plexiglas, monteret med original stållænke med foldespænde, automatisk urværk. Ø. 37 mm. Indvendig L. ca. 20 cm. Fremstår med brugsspor, forgyldt lynette med slid. Uret gik på vurderingstidspunktet. Auktionshuset.com indestår ikke for funktionalitet og kender ikke servicehistorikken på uret.