Svensk kartelur af forgyldt træ og gesso, ca. 1900

Vurdering

København

6496849

Svensk kartelur af forgyldt træ og gesso, udsmykket med rocailler og båndværk. Ca. 1900. H. 51 cm. B. 30 cm.
Fremstår med aldersspor, herunder enkelte små afslag på gesso. Optræksnøgle medfølger.

Roskilde 30. nov.

Vurdering

Samling spejle (4)
Aarhus 19:06

Vurdering

Julius Kronberg, Svensk kunstner (1850-1921): Amorine driller sort kat.
Hørsholm 26. nov.

Vurdering

19.000

14.000

Buddha af forgyldt træ med farvede glasflusser, 20. årh.
Hørsholm 22. nov.

Vurdering

2.400

Østrigsk lygteur, 1800-tallets midte
København 26. nov.

Vurdering

Et par armstole i Louis XVI-stil, stel af sortmalet og forgyldt træ, ca. 1900 (2)
København 22. nov.

Vurdering

800

Facetslebent spejl af forgyldt træ prydet med roser
Aarhus 19:46

Vurdering

Vilhelm Arnesen (1865-1948): Sejlskibe ud for Københavns Havn. 1930
Hørsholm 26. nov.

Vurdering

15.500

10.500

Vintage herreur fra Roamer, model Pall Mall i 14 kt guld
Aalborg 19:17

Vurdering

7.000

4.400

12 stk. Franske sølvknive (12)
Aarhus 22. nov.

Vurdering

3.200

1.900

Par Franske bordlamper af glas/metal 1900 tallet (2)
Aarhus 27. nov.

Vurdering

Stor væglampe fra 50'erne af forgyldt messing
Vejle 23. nov.

Vurdering

2.800

Dame lommeur 'Cylindre Huit' af 18 kt. guld med nøgle.
Aarhus 26. nov.

Vurdering

7.200

5.400

Antik væglampe af forgyldt messing
Vejle 23. nov.

Vurdering

5.200

3.200

Kaminur af forgyldt bronze, 19/20 årh.
Roskilde 26. nov.

Vurdering

800

Oudin A Paris, Moeris og Mora. Samling lommeure i bl.a. sølv (6)
Vejle 28. nov.

Vurdering

1.000

Giovanni Banci. Sofabord af glas og smedejern
Vejle 26. nov.

Vurdering

19.000

13.500

Charmsarmbånd af 14 kt
København 18:35

Vurdering

8.200

6.000

Giovanni Banci for Hermes. Et par væglamper (2)
Vejle 27. nov.

Vurdering

7.600

3.600

Stort New Yorker spejl med forgyldt ramme. 100x200 cm.
Odense 25. nov.

Vurdering

1.300

850

Odense 25. nov.

Vurdering

1.300

850

Julius Moser (1808-1847) Maleri, olie på lærred.
Odense 29. nov.

Vurdering

5.200

Boulanger. Ananas-formet bordlampe fra 60'erne
Vejle 23. nov.

Vurdering

6.400

4.600

Aarhus 25. nov.

Vurdering

Japy Fréres & Cie. Fransk kartelur i Louis Seize-form, 1800-tallet
Vejle 26. nov.

Vurdering

3.400