Studio Novo Rumo. Lav skænk af Rio palisander, 1960'erne
Studio Novo Rumo. Lav skænk af fineret Rio-palisander, front med fire Bow Tie grebslåger bag hvilke hylder og fire udtræksbakker, afsluttet på massivt shaker stel. H. 76 cm. L. 218 cm. D. 47 cm. Tegnet og fremstillet hos Novo Rumo designteam.
Erhvervet af nuværende ejer i Sao Paulo, Brasilien 1969, medbragt til Europa 1970'erne. Fremstår med aldersrelateret brugsspor, låger og sider med nogle finérafslag.
CITES-certifikat fra Miljøstyrelsen til handel inden for EU medfølger. Ved handel uden for EU skal der søges eksport- / importtilladelse. CITES-certifikatet er genstandsspecifikt, det følger varen fra køber til køber og er gyldigt ved flere salg inden for det lands grænser, hvor det er udstedt.
Auktionen afsluttes: 09. nov. 2024 19:40
2 dage 5 timer 50 minutter 7 sekunder
DKK 11.500