Spisestue i Hepplewhite-stil, hvidt (8+2)

Vurdering

Roskilde

6500790

Spisestue i Hepplewhite-stil med let guldstaffering, bestående af; Cirkulært spisebord med udtræk. H. 73, Ø. 110 cm. To medfølgende tillægsplader á, B. 48 cm. Hjørneskab, H. 175, B. 76, D. 44 cm. Sæt på seks spisestole, sæder betrukket med møbelstof. Nøgler medfølger. Fremstår med alders- og brugsspor, herunder ridser, mærker, betræk med pletter og skjolder.

Dansk møbeldesign. Cirkulært spisebord af teak, 1960-70'erne (2)

Roskilde 30. nov.

Vurdering

1.700

Henry Kjærnulf. Spisestue af eg, bestående af spisebord (+to plader) samt seks stole, model 60 (7+2)
København 30. nov.

Vurdering

2.800

Skovmand & Andersen. Cirkulært spisebord af palisander med udtræk, 1960'erne (1+2)
Roskilde 07. dec.

Vurdering

3.800

Dansk design: Spisebord samt seks stole af massivt fyrretræ (9)
Hørsholm 30. nov.

Vurdering

2.200

Cirkulært spisebord af cubamahogni med udtræk, 1940'erne (1+3)
Roskilde 07. dec.

Vurdering

1.500

Ejner Larsen & Axel Bender Madsen. Et par lænestole - 'Slotsholm-serien'
Roskilde 30. nov.

Vurdering

Rektangulært spisebord af teak med hollandsk udtræk, 1960'erne
Roskilde 07. dec.

Vurdering

1.500

Jasper Morrison for Vitra. To-pers. sofa, model 'Soft'
København 03. dec.

Vurdering

5.000

Erik Ole Jørgensen. Lavrygget lænestol, model 'EJ-315'
Roskilde 30. nov.

Vurdering

3.200

Et par frisvinger af bøg / fransk flet - Funkis-stil (2)
Roskilde 07. dec.

Vurdering

1.000

Gustaviansk spisestue af hvidmalet træ, 1900-/2000-tallet
København 06. dec.

Vurdering