Sophus Vermehren (1866-1950): Interiør med ung læsende kvinde. Ca. 1890-1900.
Sophus Vermehren (1866-1950): Interiør med ung læsende kvinde. Ca. 1890-1900. Sign. monogram. Olie på lærred. 50 x 55. En del optørringsrevner i øvre og højre del af værket.