Søren Georg Jensen for Georg Jensen. Salt- og peberbøsse nr. 965 (2)

Vurdering

DKK 5.000

Vejle

6404021

Georg Jensen. Et par moderne salt- og peberbøsser af sterlingsølv i asymmetrisk pæreform, saltbøssen med forgyldt spids. Designet af Søren Georg Jensen (1917-1982) i 1949, dessin 965. H. 8 cm. Samlet vægt ca. 150 g. Fremstår med brugsspor.
Litteratur: Lise Funder: 'Dansk sølv. 20. århundrede', omtalt og afbildet s. 163. (2)

Søren Georg Jensen for Georg Jensen. Sennepskrukke af sterlingsølv, nr. 965

Vejle 20. nov.

Vurdering

3.600

Lene Munthe for Georg Jensen. Bordur af delvist forgyldt sterlingsølv
Aarhus 18:01

Vurdering

Georg Jensen samt A. Michelsen: Otte jule- og årsskeer af forgyldt sterlingsølv (8)
Hørsholm 16. nov.

Vurdering

3.400

Vejle 16. nov.

Vurdering

1.300

Georg Jensen. En samling juleuroer, komplet årgang 1984-2000 (16)
Vejle 24. nov.

Vurdering

1.300

P. Frigast. Et sæt bouillonskeer af forgyldt sterlingsølv med emalje, ca. 1950'erne (6)
Vejle 20. nov.

Vurdering

2.200

A. Michelsen. En samling juleskeer af forgyldt sterlingsølv med emalje (14)
Vejle 20. nov.

Vurdering

8.000

7.200

Samling diverse sølv, bla. Evald Nielsen og Georg Jensen (8)
Aarhus 21. nov.

Vurdering

7.600

6.000

Georg Jensen årsskeer og gafler, 8 gafler og 8 skeer, de fem i sæt
Hørsholm 19. nov.

Vurdering

1.700

Perlekæde med 'Imagine' pyntekugle i 14 kt guld (2)
Aarhus 18. nov.

Vurdering

4.600

3.400

W. & S. Sørensen. Børnegafler af forgyldt sølv fra 'Eventyrserien' (11)
Vejle 23. nov.

Vurdering

4.400

3.600

Et par russiske teskeer lavet til kroningen af zar Alexander II, 1855 (2)
Vejle 19. nov.

Vurdering

A. Halberstadt, Th. Marthinsen m.m. Samling div. bestik af sølv & sterlingsølv. (18)
Odense 22. nov.

Vurdering

A. Michelsen. Tre sæt julebestik af forgyldt sølv og sterlingsølv med emalje (6)
Vejle 20. nov.

Vurdering

2.800

A. Michelsen m.fl. En samling juleskeer af forgyldt sterlingsølv, overvejende 1940-50'erne (12)
Vejle 20. nov.

Vurdering

7.000

5.600

Vejle 20:58

Vurdering

3.000

2.200

Vejle 19. nov.

Vurdering

3.000

1.800