Skorpionformet brillantring af 18 kt. guld med tigerøje

Vurdering

DKK 25000

Vejle

6492245

Brillant- og emaljering af 18 kt. guld i form af skorpion, dekoret med orange emalje og to større cabochonslebne tigerøjer. Øjne og klør sat med større og mindre gule og hvide samt mindre pink brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.80 ct. Farve: Light Yellow- Fancy Light Yellow, Very Light Purplish Pink. Klarhed: Wesselton-Top Crystal (H-I). Vægt ca. 16,5 g. Front B 3,25 cm. Ringstr. 55/17,5. Fremstår med alm. brugsspor, de små gennembrydninger af emaljen, der ses (f.eks. på skorpionens knæ, er antageligt tilsigtede.

DKK 21.000

Ørestikker i rhodineret Sterling Sølv.

Odense 06. nov. 19:35

Vurdering

Ørestikker i rhodineret Sterling sølv.
Odense 06. nov. 19:29

Vurdering

Halskæde i rhodineret Sterling sølv.
Odense 05. nov. 19:36

Vurdering

600

Jens Harald Quistgaard for O. V. Mogensen. 'Champagne' serveringsdele af sølv (8)
Vejle 02. nov. 19:10

Vurdering

2.400

1.900

Poul Henningsen (1894-1967) for Louis Poulsen: Tre PH2/1 skærmsæt af matglas, 1930-1940'erne (9)
Hørsholm 02. nov. 19:50

Vurdering

6.400

4.400

Vintage brillant halssmykke af 18 kt guld, ca 0.96 ct, 17,7 gr
København 04. nov. 18:37

Vurdering

15.500

9.600

Roger Berckmans. Belgisk plakat, 'Liqueurs Severy Hasselt', 1925
Vejle 04. nov. 19:39

Vurdering

1.500

Engelsk vitrinechatol af mahogni, 20 årh.
Roskilde 04. nov. 19:14

Vurdering

GUCCI. 'Bamboo Daily' top handle taske/ skuldertaske af sort Pebbled læder
Vejle 04. nov. 21:15

Vurdering

8.200

6.400

Renæssance herregårdsmøbel, delvist 1600-tallet
Vejle 05. nov. 21:22

Vurdering

16.000

10.500

Louis Vuitton. 'Grenelle MM' skulder-/ håndtaske af sort Epi læder
Vejle 04. nov. 20:00

Vurdering

9.600

7.600