Sif Jakobs, Nordahl Andersen, Poul Ipsen m.fl. En samling moderne smykker af sølv og sterlingsølv prydet med bl.a. røgkvarts, ametyster og forgyldte detaljer (13)
Sif Jakobs, Nordahl Andersen, Poul Ipsen m.fl. En samling moderne smykker af sølv og sterlingsølv bestående af to armlænker med facetterede sten og forgyldte detaljer (L. 17-20 cm.), to armringe prydet med perlemor og en facetteret klar sten (indv. mål: 6-7,5 cm.), to forgyldte ringe med facetslebne sten , heraf en med sten sat i pavé (ringstr.: 49-52/15,5-16,5), en broche i grafisk form og delvis forgyldt (2x2 cm.), et par roset ørestikker prydet med talrige klare facetslebne sten, to colliers med henholdsvis kuglelås og cabochonslebne ametyster (L. 39-46 cm.) samt en halskæde med stort vedhæng med gennembrudt ornamenteret fatning prydet med en stor smaragdslebet røgkvarts (vedhæng: L. 4 cm. Kæde: L. 45 cm. Samlet vægt: ca. 252 g. Smykkerne fremstår med brugsspor. (13)