Saxbo. Erik Rahr & W.Ø. Larsen. Lågkrukker, glaseret stentøj. (2)
Saxbo. Erik Rahr (1900-62) & W.Ø. Larsen København. Tobakskrukker m/ låg (det ene låg m/ indvendig chip el. afstød) af glaseret stentøj i brune nuancer, glasur 'slangehud', stemplet 'Krebens Tegn' & signeret ER, 1 stk. er 2. sort., H. 14,5 cm & H. 15 cm.
Dette emne er en del af en privat samling af keramik fra Saxbo, Arne Bang, Bode Willumsen m.m.
Se auktionerne her
Slutter om 8 dage 21 timer 12 minutter 35 sekunder