Samling blankvåben og WWll Aschenbrenner isøkse
Tysk Aschenbrenner Mountain Tropers isøkse håndstrop, bl.a. med stempel for Deutsches Reichsgebrauchsmuster (D.R.G.M.) fra perioden 1891-1949. H. 79 cm. Alm. aldersrelateret brugsspor, yderste spids mangler.
Medfølgende diverse kårder, hovedsagelig franske, tre med knækket klinge samt dansk Remmington bajonet M/1867 med brugsspor og defekt skede. Blankvåbentilladelse påkræves.