Samling antik italiensk majolika (6)
Samling antik Majolica bestående af: Rundt fad Rigt dekoreret i polykrom glasur med fabeldyr i bredt bånd langs kanten. Centralfeltet viser kvinde der angribes af søslange. Ø 27 cm. 1700-tallet. Fremstår klinket. Pokal med dobbelthank dekoreret med to kartoucher med henholdsvis tyr og kronhjort. H 18 cm. 1700-tallet. Fremstår restaureret. Rundt fad med randbånd dekoreret engle og pan-figur. Centralfelt visende to kvinder i samtale med mand. signeret 'Gl.'. Ø 32,5 cm. 1800-tallet. Stort rundt fad dekoreret med to elskende par ved strandbred. Ø 34 cm. 1800-tallet. Pokal dekoreret med satyr, der finder liggende kvinde i græsset. 1800-tallet H 18 cm. Pokal dekoreret med kartouche med Bacchus H 23 cm. 1800-tallet. Sidstnævnte fire dele fremstår med aldersvarende brugsspor. (4)
Auktionen afsluttes: 12. nov. 2024 18:55
5 dage 0 timer 7 minutter 36 sekunder