Poul Kjærholm for E. Kold Christiansen. 'Professorbord', model PK-55
Poul Kjærholm (1929-1980). 'Professorbord' med plade af eg, stel af satinbørstet stål. H. 69, L. 140, B. 85 cm. Formgivet i 1957. Fremstillet hos Ejvind Kold Christiansen, stemplet to steder på stel - model PK-55. Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder plade med ridser, mærker, mindre gennemslibning og enkelt brændmærke. Plade monteret løs, skurer medfølger ikke.
Litt. Poul Kjærholm, Arkitektens forlag s. 23.
Slutter om 8 dage 18 timer 45 minutter 14 sekunder
DKK 24.000