Poul Kjærholm for E. Kold Christensen. Armstol, model PK11
Poul Kjærholm 1929-1980. Armstol, model PK11, med trebenet stel af mat forkromet stål, kopstykke af egetræ, sæde originalt betrukket med lyst vinyl/kunstlæder. Formgivet 1957. Fremstillet hos E. Kold Christensen. Stemplet herfra. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, flere kanthak på kopstykke, revne på betræk.
Auktionen afsluttes: 04. dec. 2024 20:21
6 dage 0 timer 37 minutter 1 sekund
DKK 850