Poul Henningsen. PH 4/3 Pendel, pat appl, 1920'erne
Poul Henningsen 1894-1967. PH 4/3 Pendel med skærmsæt af kobber, forniklet baldakin, forkromet stamme og fatningshus, stemplet Pat appl og D.R. P. støbt stel. Fremstillet hos Louis Poulsen 1920-erne. Ø. 40 cm. Fremstår med renoveret, aldersrelateret brugsspor / patina på skærme, fatningshus senere forkromet, monteret med ny ledning.
Auktionen afsluttes: 20. nov. 2024 20:21
11 dage 21 timer 24 minutter 42 sekunder
DKK 22.000