Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord

Vurdering

DKK 2600

København

6471003

Piet Hein (1905-1996) & Bruno Mathsson (1902-1971). Super Ellipse spisebord, bordplade af hvidlakeret laminat med kant af aluminium, monteret med spændben af forkromet stål. H. 71 cm., 180 x 120 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med almindelige brugsspor, ridser og mærker, et hak/afslag på kant.

Piet Hein/Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord

Hørsholm 19 okt.

Vurdering

4.400

Piet Hein & Bruno Mathsson for Fritz Hansen: 'Superellipse' spisebord med udtræk (3)
Aarhus 26 okt.

Vurdering

6.400

Piet Hein 1905-1996 / Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord,
Aalborg 18 okt.

Vurdering

Arne Jacobsen/Piet Hein. Supercirkulært lounge sofabord
Vejle 19 okt.

Vurdering

6.400

4.600

Charles Eames for Vitra. Lounge / sofabord , hvid, Ø 70 cm
Vejle 19 okt.

Vurdering

6.400

4.400

Copyright Lauritz.com © 2023-2024 (Version: 1.0.23)