Peter Hvidt & Orla Mølgaard-Nielsen. Daybed af teak, model 'FD-417'

Vurdering

DKK 3.200

Roskilde

6489985

Peter Hvidt (1916-1986) & Orla Mølgaard-Nielsen (1907-1993). Daybed af massiv teak, tilspidsede ben. L. 192, B. 75 cm. Ryglæn samt madras, medfølger ikke. Formgivet 1957. Fremstillet hos France & Søn, model 'FD 417'. Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ramme med skrammer og mærker. Mindre huller efter tidligere monteringer.

Dansk møbeldesign. Rektangulært spisebord af palisander, 1950-60'erne

Roskilde 27. nov.

Vurdering

2.400