Persisk mafrash / kistedække. 20. Årh.
Nordvest persisk mafrash / kistedække, 40 x 93 x 39 cm., uld på uld, vævet og broderet med rhombeformet ornamentik i farver, stribet top.
20. årh.s begyndelse.
Aldersrelaterede brugsspor.
Slutter om 3 dage 21 timer 50 minutter 40 sekunder