Pavel Bure, russisk dobbeltkapslet lommeur af sølv med emalje (2)
Russisk dobbeltkapslet lommeur af sølv (stemplet 84/875 samt bjørn). Forrest prydet med den dobbelte russiske kejserørn i niello. Indvendig støvkapsel nummereret 74661. Hvid emaljeret urskive med sorte romertal samt separat sekundviser. Ø 5,4 cm. Aldersrelateret stand med brugsspor. Inskription på bagside af forreste kapsel : Skænket af kejserinde Dagmar 1902. Uret går ved optræk. Original urlænke af sølv medfølger. Begge dele kommer i original æske.
Lommeuret blev traditionelt givet som gave af Zar Nicolaj d. II og Kejserinde Dagmar (Maria Feodorovna).
Auktionen afsluttes: 03. dec. 2024 19:37
6 dage 8 timer 1 minut 11 sekunder
DKK 9.000