Omega 'Seamaster'. Vintage herreur i stål med guldkappe og lys skive, ca. 1961
Vintage herrearmbåndsur fra Omega, ref.nr.: 14701 61 SC, cal. 562, i urkasse af stål med guldkappe, lys skive med stregindeks, datoangivelse ved 3" position, plexiglas, optrækskrone med logo, monteret med Hirsch læderrem med forgyldt spænde, automatisk urværk. Ø. 33,5 mm. Fremstår med brugsspor, lettere patineret skive og visere. Uret gik på vurderingstidspunktet. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.
Uret hidrører fra en pensioneret urmagers private samling af armbåndsure og er nyligt efterset, renset og/eller serviceret af denne.