Ole Wanscher. Sofagruppe, bestående af to lænestole samt sofa af palisander, model PJ-112 (3)
Ole Wanscher (1903-1985). Sofagruppe, bestående af to lænestole samt sofa med stel af massiv palisander, udstyret med løse hynder i sæder og ryg, betrukket med blåligt uld. Fremstillet hos P. Jeppesen Møbelfabrik, model PJ-112. Mål, lænestole: H. 77 cm. B. 66 cm. Sh. ca. 41 cm. Mål, sofa: L. 180 cm. Sh. ca. 41 cm.
Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, herunder enkelte ridser og mærker på stel; hynder med smuds og nuanceforskelle; én hynde med to defekte stropper; én hynde med én defekt strop. (3)
Auktionen afsluttes: 13. nov. 2024 21:00
6 dage 4 timer 22 minutter 7 sekunder
DKK 850