Norsk almue stol af bemalet træ, ca. 1800
Norsk almue stol af bemalet træ, dekoreret med udskæringer i form af svanehalstop og ejerinitaler på ryg. Ca. 1800. H. 101, B. 56, Sh. 41 cm.
Fremstår med aldersrelaterede brugsspor; enkelte ridser og mærker; slid på armlæn.