Niels Jørgen Haugesen. Sæt på fire 'String Chairs' (4)
Momsvare
Niels Jørgen Haugesen. Sæt på fire 'String Chairs' med stel af massiv mahogni, ryg udspændt med snore, sæder betrukket med sort læder. Fremstillet hos Tranekær Furniture. H. 72 cm. B. 57,5 cm. SH. ca. 44 cm. Fremstår med enkelte mærker og brugsspor. Litteratur: Frederick Sieck. Dansk Møbelkunst, side 10. (4)
Proveniens: Danske Bank.