Niels Christiansen. Efterårslandskab ved Fuglesangssøen, 1905

Vurdering

DKK 1100

Vejle

6490163

Niels Peter Christiansen (1873-1960). Efterårslandskab ved Fuglesangssøen i Dyrehaven, olie på lærred, sign. Niels Chr. 05, på blændrammen betegnet 'Ved Fuglesangssøen'. 35 x 52 cm (46 x 63 cm). Fremstår med mindre, aldersrelaterede krakeleringer. (cd)

Ubekendt maler. Udsigt over bjergsø, i forgrunden kloster

Vejle 18 okt.

Vurdering

Erland Gislev. Troldedragen. (cd)
Odense 26 okt.

Vurdering

Finn Wennerwald. Parti fra Dyrehaven Olie på lærred
Aalborg 22 okt.

Vurdering

Bent Lohmann. Landskab m/ huse. (cd)
Odense 26 okt.

Vurdering

Svend Aage Tauscher. Motiver m/ personer. (3)
Odense 19 okt.

Vurdering

A. Werner Parsberg. Italiensk gadeparti fra Anticoli
Vejle 18 okt.

Vurdering

Hans Henrik Ditlev Salzwedel. Landskab med kirke
Vejle 18 okt.

Vurdering

Ejner Johansen. Sommerlandskab, Grasten på Thurø. (cd)
Odense 26 okt.

Vurdering

Ejner Johansen. Havnemotiv m/ båd, Christianshavn i København. (cd)
Odense 26 okt.

Vurdering

Copyright Lauritz.com © 2023-2024 (Version: 1.0.23)