Mogens Lassen, tilskrevet. Overpolstret øreklapstol, 1940'erne
Mogens Lassen, tilskrevet. Øreklapstol / lænestol med svungne sider og ryg, overpolstret med knapsyet møbelstof, løs nakkepude, cylinderformede forben. Fremstår med alders- og brugsspor, ben med ridser og mærker. Betræk til ompolstring.
Litteratur: Sigvard Bernadotte & Johs Lehm-Laursen, 'Dansk Boligkunst 1947', bd. II, lignende afbildet side 212.
Auktionen afsluttes: 09. nov. 2024 21:00
7 dage 10 timer 33 minutter 9 sekunder
DKK 5.400