Michael Caspar Lundorph / Nicolaus Bellus. 'Österreichischer Lorbeerkrantz', Frankfurt am Main 1626, i samtidig indbinding med kurfyrsten af Pfalz' våbenskjold
Nicolaus Bellus, pseudonym for Michael Caspar Lundorph (1580-1629). 'Österreichischer Lorbeerkrantz oder keyserliche Victori. Das ist : warhafftige unnd aussführliche historische Beschreibung allergedenckwürdigen Sachen und Handel [...] bey Regierung Weilandt Keyser Matthiae [...] vnd jetzt Regierender [...] Majest. Ferdinando II. [...] von dem 1617. Jahr zugetragen vnd verlauffen [...] auff ein newes ubersehen in ein richtigere und bessere Ordnung gebracht [...] in zehn Bücher abgetheilet und biss in September dieses 1626. Jahrs continuirt'. Forlagt af Johann Theobald Schönwetter og trykt 1626 hos Erasmus Kempffern i Frankfurt am Main. Illustreret med talrige kobberstukne portrætter, bl.a. af Chr. IV, byprospekter, dobbeltsidige landkort og slagscener, helsides frititelblad med kobberstik af tysk-romersk kejser Ferdinand II, titelblad trykt i sort og rødt med ramme af medaljonportrætter af trediveårskrigens aktører, fortegnelse over alle illustrationer i indledningen. På frititelbladet to håndskrevne annotationer i blæk - den ene, muligvis omhandlende værkets pris inkl. indbinding, dateret 1627. Indbundet i samtidigt blindtrykt læderhelbind på træpermer med ægte rygbind, identisk ornamentik på front og bagside med stempelornamentikborter og midterfelt med kurfyrsten af Pfalz' våbenskjold hvorunder tekst 'INSIGNIA ILLUSTRISS' COPALAT RHE, S,R, PRINC, ELECT, BAVA, DV'. Mål 36,5 x 24 x 9 cm.
Fremstår med aldersrelateret patina, mærker efter nu manglende bogspænder, slid på bindkanter, ormehuller, planche s. 494 mangler, enkelte sider med små korte revner.
Tilsvarende udgaver findes på bl.a. Det Kongelige Bibliotek i København, Bibliothèque nationale de France og Österreichishe Nationalbibliotek i Wien.
Michael Caspar Lundorph, tysk historiker, forfatter og publicist, f. og d. i Frankfurt am Main.
'Österreichischer Lorbeerkrantz' der omhandler Trediveårskrigen, udkom i førsteudgave i 1625, hvor krigen endnu var i fuld gang, og værket blev derfor udsendt i opdaterede udgaver i 1626 og 1627. På dette tidspunkt var kurfysten af Pfalz Friederich V (1596-1632), som var hovedperson i begivenhederne, der udløste krigen i 1618.
Auktionen afsluttes: 17. nov. 2024 21:05
9 dage 18 timer 58 minutter 22 sekunder
DKK 19.000