Marie Henriques. Komposition med skuespillermaske
Marry "Marie" Henriques (1866-1944): Komposition med orientalsk skuespillermaske, litografi, eget tryk. Sign. i trykket monogram MH og dateret 1928 samt sign. i bly Marie Henriques. 49 x 39 (52 x 42) cm. Trykt hos Chr. Cato.
Kim Larsen & Kjukken benyttede i 2001 motivet til coveret på deres album "Sange Fra Glemmebogen". Motivet igen brugt til "Glemmebogen - Jul & Nytår" (2004) og "Glemmebogen For Børn" (2008)
Auktionen afsluttes: 16. nov. 2024 15:32
1 dag 7 timer 1 minut 17 sekunder
DKK 700