Marco Evaristti. 'Ice Cube Project' (cd)
Marco Evaristti f. 1963. 'Ice Cube Project'. Olie på lærred. På bagsiden signeret og dateret Evaristti 2004. H. 130 cm, B. 100 cm (138 x 108 cm).
I 2004 rejste Evaristti til Grønland bevæbnet med rød madfarve med den hensigt at etablere en foreløbig Pink State ved at male et isbjerg i Ilulissat Isfjord. Det år var isfjorden netop blevet optaget på UNESCOs verdensnaturarvsliste og var også genstand for diskussion om miljøforårsagede klimaændringer.
Slutter om 1 dag 22 timer 30 minutter 3 sekunder
DKK 20.000