Velkommen til Lauritz.com

Velkommen til Lauritz.com

Marco Evaristti f. 1963. LSD - Life, Sex and Death.

Vurdering

DKK 1400

Hørsholm

6484564

MARCO EVARISTTI. LSD - Life, Sex and Death.
Udgivet på Politikens Forlag 2003 i begrænset oplag. 264 sider. Medfølgende offset, 52/150 med trykt signatur. Samt sign. i bly interaktivt passepartout m. kunstnerens biologiske materiale og blendet guldfisk. Samt plastlomme fastgjort på bagsiden af bogen med biologisk materiale. 27.5 x 22 cm indb. i metal. Marco Evaristti er en dansk kunstner, hvis kunstværker ofte er provokerende og beskæftiger sig med tabuer. I 2000 vakte han opsigt med installationen Helena , der bestod af ti blendere med levende guldfisk. Blenderne var udstillet på kunstmuseet Trapholt i Kolding.

Copyright Lauritz.com © 2023-2024 (Version: 1.0.5)