Marco Evaristti f. 1963. LSD - Life, Sex and Death.
MARCO EVARISTTI. LSD - Life, Sex and Death.
Udgivet på Politikens Forlag 2003 i begrænset oplag. 264 sider. Medfølgende offset, 52/150 med trykt signatur. Samt sign. i bly interaktivt passepartout m. kunstnerens biologiske materiale og blendet guldfisk. Samt plastlomme fastgjort på bagsiden af bogen med biologisk materiale. 27.5 x 22 cm indb. i metal.
Marco Evaristti er en dansk kunstner, hvis kunstværker ofte er provokerende og beskæftiger sig med tabuer. I 2000 vakte han opsigt med installationen Helena , der bestod af ti blendere med levende guldfisk. Blenderne var udstillet på kunstmuseet Trapholt i Kolding.
Auktionen afsluttes: 23. nov. 2024 14:24
1 dag 9 timer 16 minutter 15 sekunder