Lord Elgin 'Fisher Body'. Vintage herreur i 14 kt. guld med sølvfarvet skive, 1960'erne
Amerikansk vintage herrearmbåndsur fra Lord Elgin, i urkasse af 14 kt. guld, sølvfarvet skive med stregindeks og 'Fisher Body'-hestevogn (General Motors logo), riflet optrækskrone, plexiglas, monteret med senere læderrem med forgyldt spænde af stål, mekanisk urværk med selvoptræk. Ø. 33 mm. Fremstår med brugsspor, gravering på bagkasse. Uret gik på vurderingstidspunktet. Auktionshuset.com indestår ikke for funktionalitet og kender ikke servicehistorikken på uret.
Slutter om 2 dage 23 timer 35 minutter 46 sekunder
DKK 6.200