Lord Elgin 'Fisher Body'. Vintage herreur i 14 kt. guld med sølvfarvet skive, 1960'erne

Vurdering

DKK 6.000

Vejle

6464245

Amerikansk vintage herrearmbåndsur fra Lord Elgin, i urkasse af 14 kt. guld, sølvfarvet skive med stregindeks og 'Fisher Body'-hestevogn (General Motors logo), riflet optrækskrone, plexiglas, monteret med senere læderrem med forgyldt spænde af stål, mekanisk urværk med selvoptræk. Ø. 33 mm. Fremstår med brugsspor, gravering på bagkasse. Uret gik på vurderingstidspunktet. Lauritz.com indestår ikke for funktionalitet og kender ikke servicehistorikken på uret.

Omega 'Seamaster 30'. Vintage herreur i forgyldt stål

København 21. nov.

Vurdering

3.400

Piaget 'Altiplano'. Midsize dameur i 18 kt. guld med lys skive, ca. 1970'erne
Hørsholm 21. nov.

Vurdering

10.000

8.000

Vejle 18. nov.

Vurdering

10.000

8.000

Damearmbåndsur fra Omega, model De Ville Prestige Lady, 595.1055
Roskilde 20. nov.

Vurdering

16.500

11.500

Vejle 21. nov.

Vurdering

Gilbert Albert for Omega 'Mailles d'Or'. Sjælden dameur i 18 kt. guld, ca. 1964
Vejle 18. nov.

Vurdering

9.000

7.000

Vintage Omega Geneve Automatic herrearmbåndsur, boks og certifikat fra 1962
Roskilde 20. nov.

Vurdering

10.500

8.000

Damearmbåndsur fra Longines, model DolceVita, ref.nr.: L5.161.7
Roskilde 20. nov.

Vurdering

24.000

18.500

Certina 'Bulls Eye'. Vintage herreur i stål med two-tone skive, ca. 1950'erne
Vejle 21. nov.

Vurdering

3.400

Omega 'Constellation'. Vintage herreur i stål med guldkappe og pie-pan skive, ca. 1966
Vejle 18. nov.

Vurdering

8.000

6.600

Baume & Mercier 'Hampton Milleis'. Midsize dameur i 18 kt. guld med brillanter, 2000'erne
Vejle 17. nov.

Vurdering

20.000

15.500

Aarhus 18. nov.

Vurdering

14.000

11.500

Certina 'DS-2'. Vintage herreur i forgyldt stål med changerende skive, ca. 1968-76
Vejle 21. nov.

Vurdering

3.400

Omega 'Seamaster'. Vintage herreur i stål med guldkappe og lys skive, ca. 1961
Vejle 21. nov.

Vurdering

8.000

6.000

Baume & Mercier. Dameur i 18 kt. hvidguld med hvid skive, ca. 1980'erne
Vejle 18. nov.

Vurdering

7.000

5.600

Eterna 'Eterna-Matic'. Vintage herreur i stål med guldkappe, ca. 1963-64
Vejle 21. nov.

Vurdering

5.000

Technos 'The King'. Retro herreur i stål med sølvfarvet skive, ca. 1970'erne
Vejle 18. nov.

Vurdering

1.500

Damearmbåndsur fra Chanel, model Première
Roskilde 20. nov.

Vurdering

31.000

22.000

Herrearmbåndsur fra Omega, model Seamaster Aqua Terra, ref. 196.1114
Roskilde 20. nov.

Vurdering

31.000

22.000

Damearmbåndsur fra Hermés, model Heure H, ref. HR1.230
Roskilde 20. nov.

Vurdering

42.000

31.000

Herrearmbåndsur fra Omega, model De Ville Prestige, 18 kt. guld og stål
Roskilde 20. nov.

Vurdering

13.000

9.600

Vintage herreur fra Roamer, model Pall Mall i 14 kt guld
Aalborg 21. nov.

Vurdering

7.000

4.400

Omega 'Constellation'. Vintage herreur i stål med sølvfarvet pie-pan skive, ca. 1973
Vejle 18. nov.

Vurdering

12.500

10.000

Omega 'Constellation'. Vintage herreur i stål med 'pie pan'-skive, ca. 1963
Aarhus 18. nov.

Vurdering

13.000

9.400