Le Corbusier, Jeanneret, Perriand. Chaiselong, model 'LC4'
Le Corbusier (f. Chaux-de-Fonds 1887, d. Roquebrune-Cap-Martin 1965) Charlotte Perriand (f. Paris 1903, d. sst. 1999) Pierre Jeanneret (f. Genneve 1896, d. Chandigarh 1967). Chaiselong med stel af sortlakeret stål, nakkepude og hynde betrukket med sort læder. Formgivet i 1928. Fremstillet hos og mærket Cassina, model 'LC4'. Fremstår med brugsspor, herunder stel med slitage, ridser, mærker og mindre rustpletter.
Slutter om 4 dage 20 timer 7 minutter 35 sekunder
DKK 10.500