Knud Nielsen. Figurkomposition til Jonna, 1971

Vurdering

DKK 3400

Vejle

6492030

Knud Nielsen (1916-2008). Figurkomposition, olie på lærred, på bagsiden sign. Knud N 71 og med senere dedikation skrevet af Jonna. 33 x 24 cm (35 x 26 cm).
Ifølge rekvirent var dette det første maleri, Knud Nielsen malede til sin fremtidige kone, Jonna Borum, da de lige var blevet kærester.
Proveniens: Hidrører fra privat ven til Knud Nielsen. (cd)

DKK 1.700

Knud Nielsen. 'Rød fugl', 1980

Vejle 23 okt.

Vurdering

30.000

20.000

Knud Nielsen. 'Sort tegn', 2003
Vejle 23 okt.

Vurdering

6.000

1.700

Copyright Lauritz.com © 2023-2024 (Version: 1.0.23)