Kay Bojesen/Nationalmuseet. Ormehovedring i sterlingsølv
Museumskopi af ormehovedring i sterlingsølv med rest af forgyldning. Stemplet med bøjelogo for Kay Bojesen og kronet NM for Nationalmuseet samt 'Kopi'. Ringstørrelse 52. Vægt 8,3 g. Fremstår med brugsspor.
Historie om ringen : Ormehovedringe har navn efter de slangehoveder, ringens snoninger er afsluttet med. De kendes fra yngre romersk jernalder, hvor de forekommer i guld og udelukkende synes at være båret af de mennesker, der hørte til jernalderens høvdingeslægter.
Auktionen afsluttes: 04. nov. 2024 19:47
3 dage 11 timer 20 minutter 55 sekunder