Joseph Hambrusch, Ferlach. Par særligt gode haglbøsser kal. 12/70
Joseph Hambrusch, Ferlach. Par særligt gode haglbøsser kal. 12/70. Våbennumre: 1419 og 1420. Samt numrene 2071-63 og 2072-63. Løbslængde: 72 cm. Totallængde: 114,5 cm. Kolbe længde: 37,5 cm. Bøssemagerens navn samt numrene 1 og 2 er indlagt i løbene med guld. Sidelåsene fremstår fuldgraverede med forgyldte detaljer, gennembrudte topnøgler med egernmotiver. Med engelske skæfter, ejektor, todelt foraftrækker med aftrækkerfjeder, forgyldte dobbeltaftrækkere. Boret 1/4 og 1/2. Fremstår begge totalt renoverede med dybe netskæringer, spejlblanke løb, ingen slør eller ridser samt minimale brugsspor. Specialfremstillede til Eric Heitzer, Hamborg 18. juni 1963. Bøsserne ligger i mørkebrun læderkuffert med grøn stof indeni. Jagttegn eller samlertilladelse til skydevåben påkrævet.
Auktionen afsluttes: 10. nov. 2024 21:00
2 dage 18 timer 26 minutter 8 sekunder
DKK 86.000